Begin oktober werd de bomenrij rondom de molen de Prins van Oranje in Buren gesnoeid. Een samenwerking tussen gemeente Buren, Avri en molenaar Cees de jong. Nu de werkzaamheden voorbij zijn, blikken de verschillende partijen terug op deze samenwerking.
Naarmate de takken van de beeldbepalende bomenrij hoger werden, nam ook de onveilige situatie toe Een van de belangrijkste problemen was dat het team van molenaars het weer niet goed kon zien aankomen. Daarom moest deze situatie worden opgelost. Ook speelden de regels vanuit de Provincie een rol. De grootste uitdaging was dan ook om de bomen te snoeien zodat ze wel hun oorspronkelijke vorm behouden terwijl de veiligheid verhoogd werd.
Cees de Jong: “Ik kijk met positieve gevoelens terug op het proces. Door het snoeien is de horizon aanzienlijk verlaagt, waardoor ik weersveranderingen beter kan zien aankomen. Daarnaast merk ik dat de wind beter zijn weg kan vinden rondom de molen.” De goede samenwerking tussen de molen en gemeente zorgde bovendien voor verschillende positieve reacties uit heel Nederland. Hylke Pander (Avri). “Op zichzelf kun je de samenwerking misschien niet zo heel bijzonder noemen. Er vinden regelmatig afstemmingen met de gemeente plaats als we werkzaamheden voor ze uitvoeren. Maar waar we wél in uitblinken is dat deze overleggen tot constructieve oplossingen leiden. Oplossingen waarbij de verschillende partijen vanuit hun eigen kennis en expertise een bijdrage leveren. En we zo onze krachten bundelen”.
Ook voor het moment waarop er gesnoeid werd, hebben de partijen gebruikgemaakt van elkaars kennis. De notenbomen rondom de molen moeten op het juiste tijdstip worden gesnoeid. Gebeurt dit te vroeg, dan bloedt de boom dood. De sappen die in de takken zitten, blijven er dan uitlekken waardoor ontstekingen aan de bomen kunnen ontstaan. Met als gevolg dat de hele boom doodgaat en gerooid moet worden.
Harm van Iterson (gemeente Buren). “Het tijdstip waarop we de bomen snoeiden, heeft inwoners waarschijnlijk wel verrast. De bomen hingen namelijk vol met noten. Maar dit was het enige juiste moment om ze te snoeien. Zonder dat dit voor te veel complicaties zou zorgen waardoor de boom alsnog verloren zou gaan. Voor onze planning was het dan ook een uitdaging om er voor te zorgen dat alle partijen deze paar weken beschikbaar waren. Ook moesten we er zeker van zijn dat de werkzaamheden niet zouden uitlopen. Voor een volgende soortgelijke snoeiklus willen we een speciaal momenten inplannen zodat inwoners de kans krijgen de gevallen noten te rapen. Daarnaast willen we de communicatie met de gemeenschap de volgende keer nog strakker en beter voeren”.
Al met al kijken alle partijen terug op een mooie samenwerking. Met uiteraard mooie verbeter punten voor de toekomst.